top of page

​PRIZE WINNERS

GRAND PRIZE: Lawrence Golan, Conductor, U. S. A.

FULL SCHOLARSHIP PRIZE: Deniz ÖzlükViolin, Turkey

PARTIAL SCHOLARSHIP PRIZE: Ria Mukundan, Piano, U. K.

Advanced

First Prize: Charles Roberts, Piano, U. S. A.

Second Prize: Kaya Ralls, Cello, U. S. A.

Third Prize: Madelyn Duncan, Cello, U. S. A.

Honourable Mention: Alicia Chen, Viola, Japan

Baroque A

First Prize: Fabian Enders, Conductor, Germany

Second Prize: Madelyn Duncan, Cello, U. S. A.

Third Prize: Margarita Slepakova, Voice (Mezzo Soprano), Poland

Honourable Mention: Kaya Ralls, Cello, U. S. A.

Baroque B

First Prize: NOT AWARDED

Second Prize: NOT AWARDED

Third Prize: Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Honourable Mention: Maria Casima Rusu, Voice (Soprano), Romania

Classical A

First Prize: Seoyeon Park, Piano, South Korea

Second Prize: NOT AWARDED

Third Prize: NOT AWARDED

Honourable Mention: Barbara Kogl, French Horn, Austria

Classical B

First Prize: NOT AWARDED

Second Prize: NOT AWARDED

Third Prize: Guo Zixi, Cello, Singapore

Honourable Mention: Maria Casima Rusu, Voice (Soprano), Romania

Intermediate

First Prize: NOT AWARDED

Second Prize: NOT AWARDED

Third Prize: Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Honourable Mention: Micaela De Tomaso, Flute, Italy

Junior

First Prize: NOT AWARDED

Second Prize: Deniz Özlük, Violin, Turkey

Third Prize: Ria Mukundan, Piano, U. K.

Honourable Mention: Danielle Bernard, Viola, France

Modern A

First Prize: Lawrence Golan, Composer, U. S. A.

Second Prize: Santiago Villar Martin, Percussion, Switzerland

Third Prize: Fabian Enders, Composer, Germany

Honourable Mention: Fabian Enders, Conductor, Germany; Samuel Valancy, Saxophone, U. S. A.; Ming Yue, Composer, China and Germany

Modern B

First Prize: NOT AWARDED

Second Prize: NOT AWARDED

Third Prize: Ria Mukundan, Piano, U. K.

Honourable Mention: Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia; Sophia Anderson, Piano, U. K.; Anjali Mukherjee, Piano, U. K.

Musical Theatre A

First Prize: NOT AWARDED

Second Prize: Megan Mellenthien, Voice (Soprano), U. S. A.

Third Prize: Kim Kenny, Voice (Soprano), U. S. A.

Honourable Mention: Minnie Lott, Voice (Mezzo Soprano), U. S. A.

Musical Theatre B

NO ENTRIES

Novice

First Prize: Maria Casima Rusu, Voice (Soprano), Romania

Second Prize: Sophia Anderson, Piano, U. K.

Third Prize: Anjali Mukherjee, Piano, U. K.

Honourable Mention: Abigail Toomey, Viola, Luxembourg

Own Composition A

First Prize: Lawrence Golan, Composer, U. S. A.

Second Prize: Fabian Enders, Composer, Germany

Third Prize: T. W. C., Composer, Canada

Honourable Mention: Dawid Dabrowski, Composer, Poland

Own Composition B

NO ENTRIES

Preliminary

First Prize: Zeke Gould, Piano, U. K.

Second Prize: NOT AWARDED

Third Prize: NOT AWARDED

Honourable Mention: Gregory Schneider, Trombone, Germany

Professional

First Prize: Lawrence Golan, Conductor, U. S. A. 

Second Prize: Lawrence Golan, Composer, U. S. A.

Third Prize: Fabian Enders, Conductor, Germany

Honourable Mention: BREZZA, Mixed Ensemble, Switzerland; Fabian Enders, Composer, GermanyFriedrichs Nebelmeer, Woodwind Ensemble, Switzerland; Samuel Valancy, Saxophone, U. S. A.

Romantic A

First Prize: Lawrence Golan, Conductor, U. S. A.

Second Prize: Friedrichs Nebelmeer, Woodwind Ensemble, Switzerland

Third Prize: Fabian Enders, Conductor, Germany

Honourable Mention: Kaya Ralls, Cello, U. S. A.

Romantic B

First Prize: NOT AWARDED

Second Prize: NOT AWARDED

Third Prize: NOT AWARDED

Honourable Mention: Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Traditional Music A

First Prize: Ming Yue, Sanxian, Violin and Ensembles, China and Germany

Second Prize: AnnaMaria Cardinalli, Classical Guitar, U. S. A.

Third Prize: NOT AWARDED

Honourable Mention: Georges Delacroix, Vielle à Roue et à Manche, France

Traditional Music B

NO ENTRIES

Young Aritst

First Prize: Seoyeon Park, Piano, South Korea

Second Prize: Ming Zeng, Violin, China

Third Prize: Mikheili Otarashvili, Piano, Georgia

Honourable Mention: Asia Bonuccelli, Conductor, U. K.T. W. C., Composer, Canada

FINALISTS

Advanced

Adam Charles, Piano, U. S. A.

Alicia Chen, Viola, Japan

Madelyn Duncan, Cello, U. S. A.

Kaya Ralls, Cello, U. S. A.

Charles Roberts, Piano, U. S. A.

Baroque A

Madelyn Duncan, Cello, U. S. A.

Fabian Enders, Conductor, Germany

Kaya Ralls, Cello, U. S. A.

Margarita Slepakova, Voice (Mezzo Soprano), Poland

Ming Zeng, Violin, China

Baroque B

Maria Bianchi, Trumpet, Italy

Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Alice Pike, Oboe, U. S. A.

Maria Casima Rusu, Voice (Soprano), Romania

Margaret Smith, Oboe, U. K.

Classical A

Stéphanie Dupont, Clarinet, France

Cooper Joseph Kendall, Voice (Tenor), Switzerland

Barbara Kogl, French Horn, Austria

Seoyeon Park, Piano, South Korea

Maria Santorelli, Voice (Soprano), Italy

Classical B

Maria Bianchi, Trumpet, Italy

Heidi Meyer, Violin, Germany

Maria Casima Rusu, Voice (Soprano), Romania

Bertha Short, Percussion, U. K.

Guo Zixi, Cello, Singapore

Intermediate

Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Micaela De Tomaso, Flute, Italy

Morag Hodgson, Clarinet, U. K.

Alicia Morales, Voice (Mezzo Soprano), Spain

Geraldine Wallace, Saxophone, Belgium

Junior

Michelle Auclair, Flute, Belgium

Danielle Bernard, Viola, France

Melissa Green, Piano, U. K.

Ria Mukundan, Piano, U. K.

Deniz Özlük, Violin, Turkey

Modern A

Fabian Enders, Composer, Germany

Fabian Enders, Conductor, Germany

Lawrence Golan, Composer, U. S. A.

Santiago Villar Martin, Percussion, Switzerland

Samuel Valancy, Saxophone, U. S. A.

Ming Yue, Composer, China and Germany

Modern B

Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Thomasina DeLaney, Double Bass, U. K.

Sophia Anderson, Piano, U. K.

Anjali Mukherjee, Piano, U. K.

Ria Mukundan, Piano, U. K.

Musical Theatre A

Thomas Finnegan, Voice (Tenor), U. S. A.

Kim Kenny, Voice (Soprano), U. S. A.

Isaac Lawson, Voice (Tenor), U. S. A.

Minnie Lott, Voice (Mezzo Soprano), U. S. A.

Megan Mellenthien, Voice (Soprano), U. S. A.

Musical Theatre B

NO ENTRIES

Novice

Sophia Anderson, Piano, U. K.

Anjali Mukherjee, Piano, U. K.

Maria Casima Rusu, Voice (Soprano), Romania

Elizabeth Taylor, Violin, U. K.

Abigail Toomey, Viola, Luxembourg

Own Composition A

T. W. C., Composer, Canada

Dawid Dabrowski, Composer, Poland

Fabian Enders, Composer, Germany

Lawrence Golan, Composer, U. S. A.

Arnold Schwarz, Composer, Germany

Own Composition B

NO ENTRIES

Preliminary

Angela Crawford, Piano, U. K.

Zeke Gould, Piano, U. K.

Abigail Patrick, Violin, U. K.

Gregory Schneider, Trombone, Germany

Elizabeth Watts, Piano, U. K.

Professional

BREZZA, Mixed Ensemble, Switzerland

Fabian Enders, Composer, Germany

Fabian Enders, Conductor, Germany

Lawrence Golan, Composer, U. S. A.

Lawrence Golan, Conductor, U. S. A.

Friedrichs Nebelmeer, Woodwind Ensemble, Switzerland

Samuel Valancy, Saxophone, U. S. A.

Romantic A

Fabian Enders, Conductor, Germany

Lawrence Golan, Conductor, U. S. A.

Cooper Joseph Kendall, Voice (Tenor), Switzerland

Friedrichs Nebelmeer, Woodwind Ensemble, Switzerland

Kaya Ralls, Cello, U. S. A.

Romantic B

Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Thomasina DeMoot, Double Bass, U. K.

Morag Hodgson, Clarinet, U. K.

Alicia Morales, Voice (Mezzo Soprano), Spain

Geraldine Wallace, Saxophone, Belgium

Traditional Music A

Timothy Beck, Uilleann Pipes, Ireland

AnnaMaria Cardinalli, Classical Guitar, U. S. A.

Georges Delacroix, Vielle à Roue et à Manche, France

Pádraig Finnegan, Bodhrán, Ireland

Ming Yue, Sanxian, Violin and Ensembles, China and Germany

Traditional Music B

NO ENTRIES

Young Aritst

Asia Bonuccelli, Conductor, U. K.

T. W. C., Composer, Canada

Mikheili Otarashvili, Piano, Georgia

Seoyeon Park, Piano, South Korea

Ming Zeng, Violin, China

SEMI-FINALISTS

Advanced

Hamish Andrews, Organ, U. K.

Adam Charles, Piano, U. S. A.

Alicia Chen, Viola, Japan

Abtin Davani, Oboe, Germany

Madelyn Duncan, Cello, U. S. A.

Jenny Gao, Voice (Mezzo Soprano), U. K.

Parker McCauley, Flute, U. S. A.

Elizabeth Quoley, Harp, U. K.

Kaya Ralls, Cello, U. S. A.

Henry Randall, Trombone, U. K.

Charles Roberts, Piano, U. S. A.

Baroque A

Michael Allen, Harpsichord, U. K.

James Brown, Piano, U. K.

Madelyn Duncan, Cello, U. S. A.

Fabian Enders, Conductor, Germany

Anna Fedah, Flute, U. S. A.

Edward Matterson, Violin, U. K.

Cadence Miller, Percussion, U. S. A.

Kaya Ralls, Cello, U. S. A.

Margarita Slepakova, Voice (Mezzo Soprano), Poland

Ming Zeng, Violin, China

Baroque B

Maria Bianchi, Trumpet, Italy

Abigail Chang, Cello, China

Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Heidi Meyer, Violin, Germany

Alice Pike, Oboe, U. S. A.

Maria Casima Rusu, Voice (Soprano), Romania

Frederick Thomas, Piano, Ireland

Margaret Smith, Oboe, U. K.

Julia Walker, Voice (Mezzo Soprano), U. K.

Classical A

Stéphanie Dupont, Clarinet, France

Daniel Farah, Piano, U. S. A.

Albert Fitzgerald, Piano, U. K.

Marietta Greco, Voice (Soprano), Italy

Abigail Green, Trumpet, U. K.

Cooper Joseph Kendall, Voice (Tenor), Switzerland

Barbara Kogl, French Horn, Austria

Seoyeon Park, Piano, South Korea

Maria Santorelli, Voice (Soprano), Italy

Melissa Stewart, Clarinet, U. S. A.

Classical B

Michelle Aubert, Flute, France

Nanette Aubert, Viola, France

Maria Bianchi, Trumpet, Italy

Silvia Donaldson, Harp, U. K.

Heidi Meyer, Violin, Germany

Alice Pike, Oboe, U. S. A.

Maria Casima Rusu, Voice (Soprano), Romania

Bertha Short, Percussion, U. K.

Laura Smythe, Piano, U. S. A.

Guo Zixi, Cello, Singapore

Intermediate

Gregory Albertson, Violin, U. S. A.

Frederica Bauer, Cello, Germany

Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Thomasina DeLaney, Double Bass,  U. K.

Micaela De Tomaso, Flute, Italy

Eleanor Dickinson, Piano, U. K.

Morag Hodgson, Clarinet, U. K.

Alicia Morales, Voice (Mezzo Soprano), Spain

Diana Springfield, Voice (Soprano), U. K.

Geraldine Wallace, Saxophone, Belgium

Junior

Michelle Auclair, Flute, Belgium

Danielle Bernard, Viola, France

Sofia Gagneux, Piano, Switzerland

Melissa Green, Piano, U. K.

David Martin, Trumpet, U. S. A.

Edward Hayes, Organ, U. K.

Marie-Anne Holloway, Guitar, U. S. A.

Ria Mukundan, Piano, U. K.

Niahm O’Leary, Piano, Ireland

Deniz Özlük, Violin, Turkey

Modern A

T. W. C., Composer, Canada

AnnaMaria Cardinalli, Classical Guitar, U. S. A.

Fabian Enders, Composer, Germany

Fabian Enders, Conductor, Germany

Lawrence Golan, Composer, U. S. A.

Santiago Villar Martin, Percussion, Switzerland

Percaso String Quartet, String Quartet, Germany

José Carlos Vasconcellos, Piano, Brazil

Samuel Valancy, Saxophone, U. S. A.

Ming Yue, Composer, China and Germany

Modern B

Gregory Albertson, Violin, U. S. A.

Frederica Bauer, Cello, Germany

Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Thomasina DeLaney, Double Bass, U. K.

Micaela De Tomaso, Flute, Italy

Sophia Anderson, Piano, U. K.

Morag Hodgson, Clarinet, U. K.

Anjali Mukherjee, Piano, U. K.

Ria Mukundan, Piano, U. K.

Diana Springfield, Voice (Soprano), U. K.

Musical Theatre A

Candace Border, Voice (Soprano), U. S. A.

AnnaMaria Cardinalli, Voice (Contralto), U. S. A.

Gregory Davidson, Voice (Tenor), U. K.

Thomas Finnegan, Voice (Tenor), U. S. A.

Kim Kenny, Voice (Soprano), U. S. A.

Isaac Lawson, Voice (Tenor), U. S. A.

Minnie Lott, Voice (Mezzo Soprano), U. S. A.

Megan Mellenthien, Voice (Soprano), U. S. A.

David Steeple, Voice (Tenor), U. S. A.

Alan Watts, Voice (Tenor), U. S. A.

Musical Theatre B

NO ENTRIES

Novice

Michael Boon, Trumpet, U. S. A.

Toby Dom, Tuba, U. S. A.

Sophia Anderson, Piano, U. K.

Julia Lemon, Cello, U. S. A.

Anjali Mukherjee, Piano, U. K.

Maria Richards, Piano, U. K.

Maria Casima Rusu, Voice (Soprano), Romania

Natalie Smith, Voice (Mezzo Soprano), U. S. A.

Elizabeth Taylor, Violin, U. K.

Abigail Toomey, Viola, Luxembourg

Own Composition A

T. W. C., Composer, Canada

Dawid Dabrowski, Composer, Poland

Fabian Enders, Composer, Germany

Lawrence Golan, Composer, U. S. A.

Mirabelle H. H., Composer, France

Charlotte Hawkins, Composer, U. K.

Oakwood Leaning, Composer, U. S. A.

Arnold Schwarz, Composer, Germany

Margaret Smine, Composer, U. K.

Michael Tempest, Composer, U. K.

Own Composition B

NO ENTRIES

Preliminary

Christopher Allen, Cello, U. K.

Angela Crawford, Piano, U. K.

Albert Fox, Piano, U. K .

Zeke Gould, Piano, U. K.

Robin Iverson, Violin, U. K.

Viola Marks, Violin, U. S. A.

Allen Oakes, Trumpet, U. S. A.

Abigail Patrick, Violin, U. K.

Gregory Schneider, Trombone, Germany

Elizabeth Watts, Piano, U. K.

Professional

Santiago Diaz Aguirre, Conductor, Spain

BREZZA, Mixed Ensemble, Switzerland

Fabian Enders, Composer, Germany

Fabian Enders, Conductor, Germany

Lawrence Golan, Composer, U. S. A.

Lawrence Golan, Conductor, U. S. A.

Saeed Mehrpeyma, Santor, Iran

Friedrichs Nebelmeer, Woodwind Ensemble, Switzerland

Samuel Valancy, Saxophone, U. S. A.

Ming Yue, Composer, China and Germany

Romantic A

AnnaMaria Cardinalli, Classical Guitar, U. S. A.

AnnaMaria Cardinalli, Voice (Contralto), U. S. A.

Toby Christophers, Clarinet, U. K.

Fabian Enders, Conductor, Germany

Lawrence Golan, Conductor, U. S. A.

Cooper Joseph Kendall, Voice (Tenor), Switzerland

Friedrichs Nebelmeer, Woodwind Ensemble, Switzerland

Kaya Ralls, Cello, U. S. A.

Bionda Rice, Trumpet, Belgium

José Carlos Vasconcellos, Piano, Brazil

Romantic B

Fidelia Book, Germany, Cello

Beatrice Consolata, Voice (Soprano), Indonesia

Thomasina DeMoot, Double Bass, U. K.

Eleanor Dorré, Piano, France

Morag Hodgson, Clarinet, U. K.

Gregory Moon, Violin, U. S. A.

Alicia Morales, Voice (Mezzo Soprano), Spain

Diana Springfield, Voice (Soprano), U. K.

Micaela Porciello, Flute, Italy

Geraldine Wallace, Saxophone, Belgium

Traditional Music A

Timothy Beck, Uilleann Pipes, Ireland

Adam Bolan, Lute, U. K.

AnnaMaria Cardinalli, Classical Guitar, U. S. A.

Georges Delacroix, Vielle à Roue et à Manche, France

Pádraig Finnegan, Bodhrán, Ireland

Hamish McCormac, Bagpipes, U. K.

Emily Moove, Flute, U. K.

Mary West, Violin, U. K.

Amy Whitehouse, Violin, U. S. A.

Ming Yue, Sanxian, Violin and Ensembles, China and Germany

Traditional Music B

NO ENTRIES

Young Aritst

James Blue, Piano, U. K.

Asia Bonuccelli, Conductor, U. K.

T. W. C., Composer, Canada

Daniel Farah, Piano, U. S. A.

Anna Fedah, Flute, U. S. A.

Edward Matterson, Violin, U. K.

Cadence Miller, Percussion, U. S. A.

Mikheili Otarashvili, Piano, Georgia

Seoyeon Park, Piano, South Korea

Ming Zeng, Violin, China

​​​​​​​

bottom of page